Kurban Bayramı geldi. Böyle günlerimizde sofralarımızın etrafında buluşuyor, hepimiz günlük hayattan daha fazla kırmızı et tüketiyoruz. Kırmızı et tüketirken kendi yağında pişirmek, dışardan yağ eklememek, mümkünse 24 saat dinlendirmek, kısık ateşte pişirmek, haşlama-ızgara pişirme yöntemlerine öncelik vermek sağlığımız açısından önemli. Bizler tüm  bu noktaları her Kurban Bayramı Arifesinde mutlaka hatırlatıyor ve herkesten uygulama bekliyoruz. Ancak değineceğimiz diğer noktalarda bizim için son derece önemli.

1. Bayram sabahına hafif bir kahvaltıyla başlayın

Güne başlarken bayram sofralarımızda börek, katmer, çörek, sarma gibi kültürümüzün besinlerinden göz haklarımızı alalım ancak yumurta, peynir, zeytin, mevsim yeşillikleri içeren kahvaltımızı mutlaka yapalım. Kızartmalardan, hamur işlerinden, tatlılardan mümkün olduğunca uzak duralım. Böylece gün boyunca daha tok tutan, sağlıklı, mide-bağırsak sistemimizi yormayan bir başlangıç yapalım. Yeni kesilmiş etleri mümkünse 24 saat bekletelim hemen kahvaltılarımıza dahil etmenin doğru olmadığını bilelim. Ancak buna rağmen tüketmek istersek küçük parçalar halinde iyice pişirip az miktarda tercih edelim.

2. Gün içinde su tüketimini artırın

Havaların ısınmasıyla birlikte vücudumuzda sıvı kaybı artar, su ihtiyacı da artar. Aynı zamanda su, artan et tüketimimizde de olduğu gibi besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Su şişelerimizi gözümüzün önünde tutmak, mutfakta nane, limon-salatalık dilimleri eklenmiş ferah sular hazırlamak tüketimimizi artırabilir. Teknolojiden faydalanıp su hatırlatıcı programlar indirilebilir ya da ‘Saat başı 1 bardak su içeceğim.’ diye basit ancak etkili, uygulanabilir hedefler koyulabilir. Böylece yetişkinler 8-10 bardak suyu gün içine yayarak tüketebilir.

3. Renkli beslenin

Tek bir besini sürekli yemek yerine farklı renklerde farklı besinler tercih etmeliyiz. Bu farklı biyoaktif bileşenleri, vitamin ve mineralleri vücudumuza almamızı sağlar. Örneğin kiraz, vişne, çilek gibi kırmızı meyvelerin antioksidan kapasiteleri oldukça yüksekken; muz, şeftali, kayısı gibi sarı meyvelerin potasyum oranı daha yüksektir. Günlük farklı renklerde 2 porsiyon meyve ve en az 3 porsiyon sebze tüketilmelidir. Bayram sofralarımızı renk renk salatalarla süsleyelim.

4. Açlığınızı yönetin

Bir şeyler yeme ihtiyacı duyduğumuzda ‘Gerçekten aç mıyım?’ sorusunu soralım. Önce su içmeyi deneyelim. Susuzluk size açlık hissi gibi yansımış olabilir. Ya da duygusal açlıkla fizyolojik açlığı karıştırıyor olabiliriz. Sadece canımız istediği için veya alışkanlık olduğu için besinlere yöneliyor olabiliriz. Bunun değerlendirmesini yaparak beslenmemize yön verelim.

5. Günlük 45 dakika yürüyüş yapın

Bayramda ev içinde ne kadar aktif olursanız olun evde yaptığımız işler, bulaşık yıkamak, ev süpürmek, merdiven çıkmak,.. gibi aktiviteler bizi hareketli bir birey yapar ancak günlük egzersizimizi yapmamış oluruz. Bu yüzden ılık yaz akşamlarında ailecek en az 45 dakika sürecek yürüyüşlere çıkalım.

6. Uyumadan en az 2 saat önce yemek yemeği bitirin

Mide-bağırsak sistemimizi dinlendirerek beslenmeliyiz. Bu yüzden uyumadan en az 2 saat önce yeme-içme kesilmelidir. Su içimine devam edilebilir. Ve elbette yemek saatlerimizin içeriklerini de dengeli seçelim. Öğle yemeklerinde et yemekleri tercih etmeye çalışıp akşam yemeklerinde çorba, sebze yemekleri gibi daha hafif ana öğünler yapalım. Kurban Bayramı olsa da her öğünde et tüketmemeye özen gösterelim.

7. Uyku saatlerinizi planlayın

Yetişkinler için günde 6-8 saat uyumak yeterli ancak uykunun saat aralıkları da bizim için önemli. Yani gündüz uykusu ile gece uykusunun vücudumuzdaki hormonal etkileri farklıdır. Uykuda salınan hormanların etkisinden faydalanabilmek için en azından gece 02.00 ile 05.00 aralığında uyuyor olmalıyız. Her gün aynı saatte uyumak ve uyanmak da vücut düzenini etkiler. Yapılan çalışmalar her gün aynı saatte uyuyan ve uyanan kişilerin kilo kontrolünü daha iyi sağladığını, obezite riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. 

Bu önerileri dikkate alarak, soframızı, ekmeğimizi, sevgimizi, sohbetimizi paylaştığımız bir bayram diliyorum. İYİ BAYRAMLAR!